Šių metų birželio 17 – 19 d. Švėkšnoje (Šilutės raj.) vyko kasmetinė Lietuvos grupinės analizės draugijos vasaros konferencija „Psichodinaminiai procesai organizacijose“. Temos aktualumu abejoti netenka, nes kiekvienas iš mūsų vienoje ar kitoje gyvenimo situacijoje tampame organizacijos dalimi. Universalūs dėsniai veikia įvairiose žmonių grupėse. Klausydami konferencijos pranešimų ne vienas turėjome galimybę atpažinti situacijas, kurias jau esame patyrę, pamatyti jas kitu kampu, suprasti ne tik pastebimus iš pirmo žvilgsnio procesus, bet ir tuos, kurie vyksta mums to nesuvokiat, lemiami mūsų tarpusavio santykio.

DSC_9302
Milda Autukaitė

Milda Autukaitė („Swedbank“ personalo tarnybos vadovė, VU Darbo su suaugusiųjų grupėmis organizacijose MP klausytoja) savo pranešime “Tendencijos šiuolaikinėse organizacijose vidinio konsultanto akimis“ pasakojo apie didžiulės ypač dinamiškos verslo organizacijos veikimo ypatumus, būtinybę sparčiai prisitaikyti prie nuolat kintančių išorės reikalavimų ir nesustabdomų vidinių organizacijos pokyčių. Mildos pranešimas, atspindintis verslo pasaulio nepastovumą ir nuolatinius iššūkius, paskatino diskusijas apie tai, kaip gali derėti pagrindiniai sėkmingo verslo užtikrinimo veiksniai (rizika, pokyčiai) ir baziniai žmogaus poreikiai (pastovumas, galimybė prognozuoti).

Mildos pranešimą prisijungę tinklapio vartotojai gali rasti čia.

DSC_9047 (2)
Taida Tiriūnė

Taida Tiriūnė (psichologė, grupių analitikė, individualios psichologijos analitikė, VU Grupinės analizės MP absolventė) pristatė savo Grupinės analizės mokymo programos baigiamąjį darbą “Grupių analitikės brandos procesas. Mano ribotumas – tai ne kalėjimas. Tai – mano laisvė“. Nelengva grupių analitikės darbo patirtimi grįstas pranešimas kiekvienam vedančiam psichodinamines grupes priminė tiek sunkias, tiek džiaugsmingas šiame darbe patiriamas akimirkas. Taidos darbo patirties refleksija žadina ir viltį, kad nesėmės, kurių nė vienam nepavyksta išvengti, dovanoja didelį patirties potencialą ir primena, kad terapijos rezultatą kuriame ne vieni, o drauge su pacientu, su psichoterapine grupe.

Asta Bukavickienė
Asta Bukavickienė

Asta Bukavickienė (psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja, VU Grupinės terapijos MP klausytoja) pranešime „VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės psichiatrijos departamento istorinė raida. Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus veiklos pristatymas“ apžvelgė įstaigos, turinčios gilias istorines tradicijas, veiklos dešimtmečius, dabartinius veiklos principus. Ligoninės istorijoje buvo nemaža laikotarpių, kai teko priimti nelengvus sprendimus ir prisitaikyti prie pakitusios situacijos. Klausydamiesi Astos pranešimo galėjome įsitikinti, kad pokyčių laikotarpiai lengviau išgyvenami, kai darbuotojų komandą vienija bendras tikslas – siekis padėti sunkumus patiriantiems pacientams.

Vidas Stulpinas
Vidmantas Stulpinas

Psichiatras, grupių analitikas, VU Grupinės terapijos mokymo programos mokytojas Vidmantas Stulpinaspranešime “Komandos gimimas, gyvenimas ir mirtis psichoterapijoje“ pasidalino nelengva asmenine patirtimi, apimančia sėkmingai įgyvendintą grupės bendraminčių idėją, turiningą jos gyvavimo laikotarpį, psichodinaminius veiksnius, stebimus grupėje, kai veikla vyksta sklandžiai ir grupės nariai, rodos, tampa ypač vieninga bendruomene, bei susiduriant su išorės grėsmėmis. Šis pranešimas – turtinga, išsami išgyventos patirties, apimančios visą komandos gyvenimą, apžvalga ir įvertinimas. Jis primena, jog net ir džiugiausiais grupės gyvenimo momentais svarbu kritiškai stebėti psichodinaminius procesus, vykstančius latentiniu lygmeniu. Tokie „slapti“ laiku nepastebėti procesai gali veikti ypač destruktyviai.

 Jolita Buzaitytė - Kašalynienė
Doc. dr. Jolita Buzaitytė – Kašalynienė

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Socialinio darbo katedros docentė, Lietuvos grupių santykių konferencijų direktorė Jolita Buzaitytė – Kašalynienė skaitė pranešimą “Grupių santykių konferencija kaip mokymosi apie psichodinaminius procesus organizacijose metodas“. Pranešime ji papasakojo apie šiemet jau septintą kartą vyksiančią išskirtinę konferenciją, kurios dalyviai patys intensyviai išgyvena ir analizuoja įvairių vaidmenų grupėje patirtį. Pranešėja pristatė Tavistock universiteto Žmogiškųjų santykių institute vystomus teorinius grupių santykių aspektus ir metodus, kuriais remiantis organizuojama ši asmeniniu patyrimu ir jo analize pagrįsta konferencija.

Visus pranešimus, savo pozicijas, kilusius jausmus turėjome galimybę aptarti tam skirtose mažosiose diskusijų grupėse bei didžiojoje grupėje. Grupėse bei jaukių vakarinių pokalbių metu ryškėjo mums visiems aktualios temos, galbūt tapsiančios kitų metų vasaros konferencijos ašimi.

Konferencijos formalioji ir neformalioji dalys tradiciškai glaudžiai persipynė ir šiemet. Penktadienio vakarą baigėme filmo peržiūra bei diskusija apie jame stebėtus psichodinaminius procesus. Šeštadienį mūsų laukė ekskursija po įspūdingą Švėkšnos miestelį aplankant istorines jo įžymybes ir sutinkant pagarbos vertus žmones, randančius tikrąją savo vietą ir laimę ten, kur jie yra…

Konferencijos įspūdžiais, savo asmeninio ir profesinio gyvenimo aktualijomis dalinomės pertraukėlių ir šventinio vakaro metu.

Šių metų konferencija taip pat patyrė visus žmogaus, organizacijos, įvykio gyvenimo etapus: nekantrų laukimą, džiaugsmingą susitikimą, kintantį, įvairiausių jausmų kupiną gyvenimą ir… neišvengiamą išsiskyrimą – mirtį. Tačiau dar kartą supratome, kad ši pabaiga – vienas užbaigtas procesas iš daugelio, kuriuos patiriame savo gyvenime. Tačiau ką jis reikš kiekvieno iš mūsų patirtyje, ar panorėsime jį pakartoti, priklauso nuo mūsų pačių.

Dar kartą prisiminti konferencijos akimirkas galite apsilankę nuotraukų galerijoje 1 ir galerijoje 2.

Iki pasimatymo kitose konferencijose!